cookinh

    Cards (29)

    • Question paper

      • Contains different types of questions
      • Covers a range of topics
    • Topics that can be covered in the question paper

      • Kitchen equipment
      • Weighing and measuring equipment
      • Food preparation techniques
      • Understanding and cooking processes
      • Categories of ingredients
      • Characteristics of ingredients
      • Planning meals
      • Cooking and finishing dishes
      • Presenting the dishes
      • Evaluating dishes
      • Understanding safety and hygiene
    • State, name, give or identify

      Indicates a shorter answer is needed, usually worth 1 mark
    • State, name, give or identify questions

      • Identify the correct piece of equipment required to carry out the process of folding
      • Name a garnish including the preparation technique you would use for a fish risotto
    • Describe
      Provide a straightforward point of information linked to the keywords in the question, usually worth 2 marks
    • Describe questions

      • Describe one use of each of the following ingredients when used in the cooking of a savory dish (oats and honey)
      • Describe two rules which must be followed when weighing and measuring sugar using measuring spoons and digital scales
    • Explain
      Provide more detailed points of information linked to the keywords in the question, using words like because, as, therefore or so, usually worth 1 or 2 marks
    • Explain questions

      • Explain why flour is served before adding to a sponge mixture
      • Explain two safety factors which should be observed when making apple sponge
    • Calculate
      Use the information provided in the question to calculate the cost of the identified ingredients, usually worth 7 or 8 marks
    • Calculating ingredient costs

      1. Cost = (Cost of full packet / Total weight of full packet) x Quantity required in recipe
      2. Calculate total cost to make 4 portions
      3. Calculate cost per portion
    • Cost per gram

      Cost of full pack / Total weight of full pack
    • Calculating cost of required amount

      Cost per gram x Quantity required
    • Calculating cost of 4 portions

      Add up costs of all ingredients
    • Cost of 1 portion

      Total cost of 4 portions / 4
    • The question is worth 8 marks
    • 1 mark for costing each ingredient
      1 mark for cost of 4 portions
      1 mark for cost of 1 portion
    • Self-raising flour

      1.28 per 1000g
    • Margarine
      60p per 250g
    • Eggs
      £1.80 per 12
    • Cooking apples
      £1.32 per 600g
    • Sultanas
      £1.30 per 500g
    • Calculating ingredient costs

      Cost / Total weight x Quantity required
    • Calculating cost of 8 portions

      Add up costs of all ingredients
    • Cost of 1 portion

      Total cost of 8 portions / 8
    • 1 mark for costing each ingredient
      1 mark for cost of 8 portions
      1 mark for cost of 1 portion
    • Evaluate
      Use the acronym F-O-C (Fact, Opinion, Consequence) to make evaluative comments
    • The command words are "Identify and Give" or "Describe and Explain"
    • Answers need to address 3 points to access 3 marks
    • Answers need to refer back to current dietary advice
    See similar decks